Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Разбудете се!  |  февруари 2015

 ТЕМА ОД НАСЛОВНАТА

Дали Библијата е корисна денес?

Дали Библијата е корисна денес?

„За првпат во животот почувствував вистинска радост.“

ХИЛТОН многу го сакал боксот. Почнал да боксува уште кога имал седум години и често се впуштал во тепачки. Кога бил во средно училиште, тој и неговите другари постојано барале прилика да истепаат некого. Хилтон вели: „Крадев, се коцкав, гледав порнографија, задевав девојки и ги пцуев моите родители. Се однесував толку лошо што мајка ми и татко ми изгубија секаква надеж дека ќе се променам. Откако завршив средно, си заминав од дома“.

Кога по 12 години Хилтон се вратил дома, неговите родители не можеле да поверуваат колку многу се сменил. Тој бил смирен, имал самосовладување и покажувал почит кон нив. Што му помогнало толку да се промени? Откако си заминал од дома, почнал сериозно да размислува за својот живот. Почнал и да ја проучува Библијата за да види дали таа може да му помогне да се промени. Тој вели: „Од Библијата дознав дека треба да ги сменам лошите навики и особини. Освен тоа, научив и дека треба да ги почитувам татко ми и мајка ми, како што е заповедано во Ефешаните 6:2, 3. Се трудев да го применувам она што го читав. За првпат во животот почувствував вистинска радост, а ги израдував и моите родители“.

Примерот на Хилтон покажува дека Библијата може да им помогне на луѓето да си го сменат животот од корен (Евреите 4:12). Да видиме како некои библиски начела поврзани со чесноста, самоконтролата, верноста и љубовта можат да ни помогнат да водиме уште посреќен и поисполнет живот.