Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

РАЗБУДЕТЕ СЕ! септември 2014 | На крај на силите — има ли помош?

„Синдромот на прегорување“ на работното место може да води до емоционални и здравствени проблеми. Што можеш да преземеш?

Поглед во светот

Некои теми: закон што бара децата да се грижат за остарените родители, насилство врз жените од епидемиски размери и фалсификување секојдневни производи.

ТЕМА ОД НАСЛОВНАТА

На крај на силите — има ли помош?

Четири совети можат да ти помогнат работата да не те убие.

ШТО ВЕЛИ БИБЛИЈАТА

Молитва

Треба ли да се молиме на ангели и на светци?

СОВЕТИ ЗА СЕМЕЈСТВАТА

Како да не држиш лутина

Ако му простиш на маж ти за нешто, дали тоа значи да ја минимизираш грешката или да замижеш пред неа?

Како да го намалиш ризикот од дијабетес?

Дури 90% од оние што имаат предијабетес не се свесни за тоа.

ПРОШЕТКА НИЗ ИСТОРИЈАТА

Прогонот на Морискосите

Овој прогон од 17 век овозможил Шпанија во тоа време да стане „чиста“ католичка земја.

СЛУЧАЈНО ИЛИ СОЗДАДЕНО?

Невронот зад окото на скакулецот

Како скакулците успеваат да летаат во рој без да се судрат?

Други онлајн содржини

Како да го објаснам мојот став за сексот?

Ако некој те праша: ,Сѐ уште си невина?‘, ќе можеш ли да објасниш со помош на Библијата кој е твојот став за сексот?

Што велат некои млади за одложувањето

Дознај што велат некои млади за тоа зошто е подобро да си ги завршуваш работите навреме, наместо да ги одложуваш.

Бог го праќа Мојсеј во Египет

Мојсеј и Арон покажале храброст така што зборувале со моќниот фараон. Преземете го овој проект и изработете го заедно како семејство.