Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Разбудете се!  |  јули 2014

 ТЕМА ОД НАСЛОВНАТА | КАКО ДА ПРЕБРОДИШ НЕМИЛ НАСТАН

Болест

Болест

Мејбел од Аргентина водела активен живот и работела како физиотерапевт. Во 2007 год., почнала да чувствува голем замор и секој ден имала силни главоболки. Таа вели: „Бев кај различни лекари и пробав секакви лекови, ама ништо не ми помогна“. На крајот направила магнетна резонанца и било утврдено дека има тумор на мозокот. „Бев шокирана! Не ми се веруваше дека во моето тело живее непријател.

Но, дури по операцијата сфатив колку е сериозна работата. Кога се освестив на одделението за интензивна нега, бев неподвижна. Единствена глетка ми беше таванот. Пред операцијата бев активна и не зависев од никого. Одеднаш не можев да правам ништо. Бев како изгубена. Околу мене само звуци од медицинска опрема и офкање на пациенти. Воздухот беше исполнет со болка и страдања.

Сега сум малку подобро. Можам сама да се движам, па дури и излегувам понекогаш. Но, имам проблем со видот и сѐ уште немам целосна контрола над мускулите.“

КАКО ДА ПРЕБРОДИШ

Остани позитивен. Во Библијата, во Изреки 17:22, пишува: „Веселото срце дејствува добро како лек, а скршениот дух ги суши коските“. Мејбел вели: „Додека закрепнував, минував низ истото што го минуваа и моите пациенти. Вежбите беа многу болни, а понекогаш ми идеше и да се откажам. Морав да се терам да ги отфрлам таквите негативни мисли, зашто знаев дека на крајот ќе има резултати“.

Размислувај за она што ти влева надеж. „Знаев зошто се случуваат лоши работи, Библијата го кажува тоа“, вели Мејбел. „Но, знаев и дека со секој изминат ден сме сѐ поблизу до времето кога повеќе ќе нема болка.“ *

Имај на ум дека Бог се грижи за тебе (1. Петрово 5:7). Мејбел раскажува како ѝ помогнало ова: „Кога ме однесоа на операција, сфатив колку се вистинити зборовите од Исаија 41:10, каде што Бог вели: ‚Не плаши се, зашто јас сум со тебе!‘ Почувствував голем мир зашто знаев дека Јехова Бог се грижи за мене“.

Си знаел ли дека... Библијата кажува дека ќе дојде време кога ниеден човек нема да биде болен (Исаија 33:24; 35:5, 6).