Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

РАЗБУДЕТЕ СЕ! јули 2014 | Како да пребродиш немил настан

Како ќе реагираш кога ќе се случи некој немил настан?

Поглед во светот

Некои теми: место каде што девојките пијат повеќе од момчињата, жив свет на необично место и земја која им плаќа со злато на оние што ќе ослабат.

ТЕМА ОД НАСЛОВНАТА

Како да пребродиш немил настан

Библијата може да ти помогне кога ќе се случи немил настан.

ТЕМА ОД НАСЛОВНАТА

Материјална загуба

Кеј изгубил сѐ во цунамито што ја погоди Јапонија во 2011. Добил помош и од пријатели и од хуманитарни организации, но најмногу му помогнал еден стих од Библијата.

ТЕМА ОД НАСЛОВНАТА

Болест

Мејбел работела како физиотерапевт. Но, по операцијата на тумор на мозокот, минувала низ истото низ што минувале и нејзините пациенти.

ТЕМА ОД НАСЛОВНАТА

Смрт на близок

Пред 16 години, петмина од семејството на Роналдо загинале во сообраќајна несреќа. Иако сѐ уште чувствува празнина, успеал да најде внатрешен мир.

СОВЕТИ ЗА СЕМЕЈСТВАТА

Бонтон за СМС-пораки

Дали сметаш дека е неучтиво да го прекинеш разговорот само за да ја провериш пораката? Или сметаш дека е неучтиво да игнорираш некоја порака само за да го продолжиш муабетот?

ЗЕМЈИ И НАРОДИ

Во посета на Ирска

Запознај ги срдечните луѓе од „Зелениот Остров“.

ИНТЕРВЈУ

Експериментален физичар зборува за својата вера

Два клучни факта од светот на природата го увериле Венлонг Хе дека постои Творец.

ШТО ВЕЛИ БИБЛИЈАТА

Религија

Библијата објаснува зошто има толку многу религии.

СЛУЧАЈНО ИЛИ СОЗДАДЕНО?

Репродуктивниот систем на жабата што раѓа преку уста

Зошто еден еволуционист вели дека е невозможно промените во нејзиниот репродуктивен систем да се случувале бавно и една по една?

Други онлајн содржини

Како да го објаснам мојот став за сексот?

Ако некој те праша: ,Сѐ уште си невина?‘, ќе можеш ли да објасниш со помош на Библијата кој е твојот став за сексот?

Што ако другите ме озборуваат?

Што да направиш за да не дозволиш озборувањето да те контролира или да ти го уништи угледот?

Како да не ги одложуваш работите?

Предлози што ќе ти помогнат да не ги одложуваш работите.

Што велат некои млади за парите

Дознај како можеш помудро да ги користиш парите.

Малиот Мојсеј е пронајден

Кои се луѓето на сликата? Прочитај ја библиската приказна запишана во 2. Мојсеева поглавје 2 за да го дознаеш одговорот.