Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пејте му на Јехова — нови песни

 Песна 139

Помагај им да стојат цврсто

Помагај им да стојат цврсто

Преземи:

(Матеј 28:19, 20)

 1. Каква радост ни се новите,

  секој од нас знае сам.

  Кога учат за вистината,

  колку мили ни се нам.

  (РЕФРЕН)

  Јехова, биди со нив ти,

  со грижно око бдеј над нив,

  да стојат цврсто, истрајно, помагај им,

  со свој’та сила крепи ги.

 2. Секој ден за нив се молевме

  да им даваш сила ти,

  и да сфатат колку среќни се

  што во сѐ покрај нив си.

  (РЕФРЕН)

  Јехова, биди со нив ти,

  со грижно око бдеј над нив,

  да стојат цврсто, истрајно, помагај им,

  со свој’та сила крепи ги.

 3. Силна вера нека изградат

  за да истраат до крај.

  Вредна награда да добијат —

  живот прекрасен во рај.

  (РЕФРЕН)

  Јехова, биди со нив ти,

  со грижно око бдеј над нив,

  да стојат цврсто, истрајно, помагај им,

  со свој’та сила крепи ги.