Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пејте му на Јехова — нови песни

 Песна 154

Ќе истраеме до крај

Ќе истраеме до крај

Преземи:

(Матеј 24:13)

 1. Како да истраеме

  низ сѐ што доаѓа?

  Исус гледал далеку

  зад срамот, болката.

  Тој знаел, Бог правда

  ќе донесе на крај.

  (РЕФРЕН)

  Ни треба силна вера

  и истрајност до крај.

  Но, напред ќе нѐ тера

  помислата на животот во рај.

 2. Сите маки,

  сите наши солзи горчливи

  нема да ги згаснат

  сите светли надежи.

  Времињата тешки

  ќе останат зад нас.

  (РЕФРЕН)

  Ни треба силна вера

  и истрајност до крај.

  Но, напред ќе нѐ тера

  помислата на животот во рај.

 3. Нема да нѐ мачи сомнеж,

  тиштат стравови.

  Вреди сѐ до крајот

  да сме цврсти, истрајни.

  А крајот се ближи

  сѐ повеќе до нас.

  (РЕФРЕН)

  Ни треба силна вера

  и истрајност до крај.

  Но, напред ќе нѐ тера

  помислата на животот во рај.