Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пејте му на Јехова — нови песни

 Песна 153

Какво е чувството?

Какво е чувството?

Преземи:

(Евреите 13:15)

 1. Какво е чувството

  кога вредно, искрено,

  својот дел го правиш ти

  додека сведочиш?

  Другото е на Бог,

  тој го знае секого.

  Добро срце за него

  е нешто највредно.

  (РЕФРЕН)

  Ни носи радости без број

  што секој ден со гласот свој

  Јехова Бог го славиме

  од срце, секаде.

 2. Какво е чувството

  кога гледаш некого

  кому твојте зборови

  му биле потребни?

  Други ќе одбијат,

  ќе си изберат свој пат.

  Сепак, ние среќни сме

  што добро правиме.

  (РЕФРЕН)

  Ни носи радости без број

  што секој ден со гласот свој

  Јехова Бог го славиме

  од срце, секаде.

 3.   Какво е чувството

  кога знаеш дека Бог

  има доверба во нас

  и нѐ поддржува?

  Сегде, со секого,

  смело, сепак љубезно,

  ќе сведочиме за Бог

  дур’ трае делото.

  (РЕФРЕН)

  Ни носи радости без број

  што секој ден со гласот свој

  Јехова Бог го славиме

  од срце, секаде.