Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пејте му на Јехова — нови песни

 Песна 152

Нашата сила, надеж и доверба

Нашата сила, надеж и доверба

Преземи:

(Изреки 14:26)

 1. Боже, во нас гори надежта

  што срце стоплува.

  Од нас како сонце таа

  и други огрева.

  Но, од грижите понекогаш

  во нас растат стравови.

  Тие надежта ја гушат,

  нѐ прават послаби.

  (РЕФРЕН)

  Ти си нашата надеж

  и доверба,

  ти сила ни даваш за сѐ.

  И за службата

  имаме доверба —

  штом ти си со нас, можеме.

 2. В мисли, Боже, трајно врежи ни

  што за нас направи,

  каква утеха ни беше

  во тешки мигови.

  Нека потонат во заборав

  сите наши стравови,

  место нив ти нови сили

  за служба давај ни.

  (РЕФРЕН)

  Ти си нашата надеж

  и доверба,

  ти сила ни даваш за сѐ.

  И за службата

  имаме доверба —

  штом ти си со нас, можеме.