Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пејте му на Јехова — нови песни

 Песна 149

Благодарни за откупнината

Благодарни за откупнината

Преземи:

(Лука 22:20)

 1. Пред твојот престол,

  Боже, денес стоиме

  и за дарот твој

  со ценење преполни сме.

  Го даде животот

  на својот сакан Син,

  нѐ плени љубовта

  што стои зад овој чин.

  (РЕФРЕН)

  Со крвта тој нѐ откупи

  и гревот наш го поништи.

  Јехова, длабоко од срце

  сме благодарни.

 2. А колку силна љубов

  Исус покажал

  кога за нас

  својот совршен живот го дал.

  На смртта сите

  ние бевме робови,

  а сега секој може

  вечно да биде жив.

  (РЕФРЕН)

  Со крвта тој нѐ откупи

  и гревот наш го поништи.

  Јехова, длабоко од срце

  сме благодарни.