Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пејте му на Јехова — нови песни

 Песна 148

Го даде својот син за нас

Го даде својот син за нас

Преземи:

(Јован 15:13)

 1. Јехова, наш Татко,

  без тебе немавме

  ни надеж ни живот

  ти ни врати сѐ.

  За тебе време, труд,

  и сѐ што имаме

  од срце даваме,

  нам ти ни значиш сѐ.

  (РЕФРЕН)

  Најмилиот свој син

  го даде за нас ти,

  и здружено ко еден

  ќе пееме благодарни.

 2. Ти кон нас си добар

  и многу милостив,

  со тебе покрај нас

  среќни ние сме.

  Но, дар неопислив

  е твојот сакан Син.

  За нас го испрати,

  за нас тој жртва е.

  (РЕФРЕН)

  Најмилиот свој син

  го даде за нас ти,

  и здружено ко еден

  ќе пееме благодарни.

  (КРАЈ)

  Јехова, наш Татко, од срце фала ти

  што за нас го даде животот на својот син.