Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пејте му на Јехова — нови песни

 Песна 147

Најмила сопственост

Најмила сопственост

Преземи:

(Малахија 3:17)

 1. Бог создал нешто ново,

  помазани синови.

  Тој од луѓето избрал

  да ги откупи нив.

  (РЕФРЕН)

  Најмилото нешто

  да ти бидат избра ти,

  а тие со љубов

  те слават кај сите народи.

 2. Тие се избран народ,

  за Бог веќе чист и свет.

  Тој ги извел од мракот

  и на светлина се.

  (РЕФРЕН)

  Најмилото нешто

  да ти бидат избра ти,

  а тие со љубов

  те слават кај сите народи.

 3. Служат со сета душа

  и верно на Јагнето.

  Ги собираат сите

  што го сакаат Бог.

  (РЕФРЕН)

  Најмилото нешто

  да ти бидат избра ти,

  а тие со љубов

  те слават кај сите народи.