Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пејте му на Јехова — нови песни

 Песна 144

Дело што живот значи

Дело што живот значи

Преземи:

(Езекиел 3:17-19)

 1. Ова време на милост

  за сите луѓе е

  зашто доаѓа ден

  кога Бог ќе смени сѐ.

  (РЕФРЕН)

  И должни сме кон секој жив

  да слушне: Бог нуди спас.

  Пред избор сме и ти и јас

  што живот значи и за нив

  и за нас.

 2. Пред да дојде големиот

  ден на Божји суд,

  ова дело од нас

  бара многу голем труд.

  (РЕФРЕН)

  И должни сме кон секој жив

  да слушне: Бог нуди спас.

  Пред избор сме и ти и јас

  што живот значи и за нив

  и за нас.

  (МОСТ)

  Под итно треба секој

  да слушне, учи, разбере.

  Со сите свои сили

  за тоа дело спремни сме.

  (РЕФРЕН)

  И должни сме кон секој жив

  да слушне: Бог нуди спас.

  Пред избор сме и ти и јас

  што живот значи и за нив

  и за нас.