Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пејте му на Јехова — нови песни

 Песна 143

Зрак надеж во мрачен свет

Зрак надеж во мрачен свет

Преземи:

(2. Коринќаните 4:6)

 1. Среде мрак, време тегобно,

  глеј, се пробива зрак.

  Зора тој ни навестува,

  крај на темниот мрак.

  (РЕФРЕН)

  Светлина низ мракот

  разлева веста за рај,

  во очи дава сјај,

  надеж дека има

  подобро утре во рај,

  за мракот крај.

 2. Време е да се разбуди

  секој човек од сон.

  Гласот наш живот спасува,

  нека екне ко ѕвон.

  (РЕФРЕН)

  Светлина низ мракот

  разлева веста за рај,

  во очи дава сјај,

  надеж дека има

  подобро утре во рај,

  за мракот крај.