Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пејте му на Јехова — нови песни

 Песна 137

Дај ни храброст

Дај ни храброст

Преземи:

(Дела 4:29)

 1. Да те славиме, наш Боже,

  чест и радост ни е нам.

  Сепак, мнозина се трудат

  да нѐ оцрнат без срам.

  Но, зар човек моќен е

  ко што си моќен, Боже, ти?

  О, те молиме, дај ни свет дух,

  о Јехова, јакни нѐ ти.

  (РЕФРЕН)

  Дај ни храброст, дај ни сила,

  секој од нас да е смел,

  да се бориме со стравот

  за да дадеме свој дел.

  Дур’ да дојде крајот на сѐ,

  да сведочиме ни е цел.

  Дај ни храброст, дај ни сила,

  о Боже наш!

 2. Но, понекогаш сме слаби

  и нѐ фаќа лесно страв.

  Тогаш спомни си, наш Татко,

  дека луѓе сме од прав.

  Ти застани ѝ на пат

  на сета омраза кон нас.

  И за твоето свето име

  нека силно одекне глас!

  (РЕФРЕН)

  Дај ни храброст, дај ни сила,

  секој од нас да е смел,

  да се бориме со стравот

  за да дадеме свој дел.

  Дур’ да дојде крајот на сѐ,

  да сведочиме ни е цел.

  Дај ни храброст, дај ни сила,

  о Боже наш!