Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пејте му на Јехова — нови песни

 Песна 136

Царството владее!

Царството владее!

Преземи:

(Откровение 11:15; 12:10)

 1. Јехова, ти единствен си

  без почеток и крај.

  Го стави на престолот свој

  и Синот како Цар.

  Да, Царството зацарува

  и небото се радува.

  (РЕФРЕН)

  На прагот веќе сме

  на новиот праведен свет.

  Со душа молиме

  да владее Царот над сѐ!

 2. Пред крај сега Ѓаволот е

  и среќни ние сме.

  Прекрасниот живот во рај

  пред наши очи е.

  Да, Царството зацарува

  и небото се радува.

  (РЕФРЕН)

  На прагот веќе сме

  на новиот праведен свет.

  Со душа молиме

  да владее Царот над сѐ!

 3. Со песна небесниот хор

  го слави Бог во мир.

  Засекогаш Ѓаволот зол

  е далеку од нив.

  Да, Царството зацарува

  и небото се радува.

  (РЕФРЕН)

  На прагот веќе сме

  на новиот праведен свет.

  Со душа молиме

  да владее Царот над сѐ!