Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 99

Стотици илјади браќа

Select an Audio Recording
Стотици илјади браќа

(Откровение 7:9, 10)

 1. 1. Стотици илјади браќа

  секаде, низ цел свет,

  Сведоци верни денес

  заедно со нас се.

  Мноштво од милиони

  сега е собрано.

  Народи, племиња, јазици

  сложно го фалат Бог.

 2. 2. Стотици илјади браќа,

  близу и далеку,

  добрата вест ја шират

  бестрашно секому.

  Колку и да е тешко,

  сите сме истрајни.

  Исус е нашата поткрепа

  кога сме уморни.

 3. 3. Стотици илјади браќа

  будно нѐ чува Бог,

  додека цврсто, верно,

  служиме ден и ноќ.

  Народ за своја слава

  Бог има денеска.

  Негови сме соработници

  овде на Земјата.