Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 95

Светлината свети сѐ посилно

Select an Audio Recording
Светлината свети сѐ посилно

(Изреки 4:18)

 1. 1. Пророците одамна чекале Бог

  да покаже кој ќе нѐ спаси,

  и Божјиот дух открил: Исус е тој

  што нашиот грев ќе го плати.

  Месијата дојде и сега е Цар,

  настаните доказ ни се.

  И она што тајна со векови е

  да го знаеме имаме чест!

  (РЕФРЕН)

  Сѐ посветол станува патот,

  вистината блеска ко ден!

  Чекорите Бог ни ги води,

  тој денес ни открива се.

 2. 2. На Земјата Исус ни поставил роб

  кој навреме храна ни дава.

  До срце нѐ допре вистината нас,

  патеката посветла стана.

  Чекорите наши посигурни се,

  и зората прејде во ден.

  Од сѐ срце, Боже, благодарни сме

  што вистината појасна е!

  (РЕФРЕН)

  Сѐ посветол станува патот,

  вистината блеска ко ден!

  Чекорите Бог ни ги води,

  тој денес ни открива се.