Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

СОДРЖИНА

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 92

Место што го носи твоето име

Select an Audio Recording
Место што го носи твоето име

(1. Летописи 29:16)

 1. 1. За твоето име, Јехова,

  да градиме сала е чест.

  И радосни сме што од денес

  посветена тебе ти е.

  Вештините, средствата, трудот —

  од срце ти дадовме сѐ.

  Но, што и да даваме ние

  од твојата рака ни е.

  (РЕФРЕН)

  Јехова, твоја нека е

  од денеска салава.

  За твоја фалба, твоја чест,

  нека служи секогаш.

 2. 2. Исполни ја, Татко, со слава

  и излеј ни благослов свој,

  за повеќе луѓе да дојдат,

  да учат со народот твој.

  А ние, од љубов кон тебе,

  ќе водиме грижа за сѐ,

  да може да послужи долго

  за твојата слава и чест.

  (РЕФРЕН)

  Јехова, твоја нека е

  од денеска салава.

  За твоја фалба, твоја чест,

  нека служи секогаш.