Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

 ПЕСНА 9

Јехова е нашиот Цар!

Select an Audio Recording
Јехова е нашиот Цар!
ИЗГЛЕД
Text
Image

(Псалм 97:1)

 1. 1. Јехова нека биде славен,

  тој е нашиот праведен, добар Бог.

  И да пееме среќни во негова чест

  зашто моќни дела прави тој!

  (РЕФРЕН)

  Запеј, небо, на глас! Земјо, викни со нас!

  Зашто, стана Цар Јехова Бог.

  Запеј, небо, на глас! Земјо, викни со нас!

  Зашто, стана Цар Јехова Бог.

 2. 2. Тој спасува со моќни дела,

  кај народите нека се расчуе!

  И за фалба најголема достоен е.

  Да е вечно славен Царот наш!

  (РЕФРЕН)

  Запеј, небо, на глас! Земјо, викни со нас!

  Зашто, стана Цар Јехова Бог.

  Запеј, небо, на глас! Земјо, викни со нас!

  Зашто, стана Цар Јехова Бог.

 3. 3. На престолот го стави Синот,

  кој ќе владее секогаш праведно.

  Сите богови лажни од стариов свет

  ќе ги снајде брзо срамен крај.

  (РЕФРЕН)

  Запеј, небо, на глас! Земјо, викни со нас!

  Зашто, стана Цар Јехова Бог.

  Запеј, небо, на глас! Земјо, викни со нас!

  Зашто, стана Цар Јехова Бог.