Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 89

Применувај сѐ што учиш

Select an Audio Recording
Применувај сѐ што учиш

(Лука 11:28)

 1. 1. Што покажуваат нашите дела?

  Дали го слушаме Исус во сѐ?

  Што е вистината знаеме сега,

  но во постапките успехот е.

  (РЕФРЕН)

  Учи од Божјата Реч.

  Спремно применувај сѐ.

  Клучот за среќен и долг живот е:

  учи и примени сѐ.

 2. 2. Сам секој избира кај гради куќа,

  на карпа или на песоклив слој.

  А тој што вистински Исус го слуша

  си гради живот на најцврсто тло.

  (РЕФРЕН)

  Учи од Божјата Реч.

  Спремно применувај сѐ.

  Клучот за среќен и долг живот е:

  учи и примени сѐ.

 3. 3. Со родно дрво што расте крај вода

  е сличен тој што применува сѐ.

  За сите верно по патот што одат

  Бог ветил живот во новиот свет.

  (РЕФРЕН)

  Учи од Божјата Реч.

  Спремно применувај сѐ.

  Клучот за среќен и долг живот е:

  учи и примени сѐ.