Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 87

Да се храбриме на состаноците!

Select an Audio Recording
Да се храбриме на состаноците!

(Евреите 10:24, 25)

 1. 1. Во своеглав, неверен, изгубен свет

  живееме од ден на ден.

  Да знаеме кој е исправниот пат,

  патокази потребни се.

  По секој наш состанок посилни сме,

  со поцврста вера во Бог.

  Да одиме напред без застој и страв,

  нѐ бодри, закрепнува Тој.

  Од почит кон сѐ што заповедал Бог,

  на состанок редовни сме.

  Вистината така се врежува в нас

  и патот сѐ појасен е.

 2. 2. Јехова нѐ познава најдобро нас:

  без водство, изгубени сме.

  Незаменлив секој наш состанок е,

  ни кажал во својата Реч.

  Преку нив нѐ учи, поттикнува тој,

  ни помага љубезно нам.

  И браќа ко семејство блиски ни дал,

  не оставил никого сам.

  Пред многу поубави времиња сме,

  да бидеме верни до крај.

  А секој наш состанок патоказ е

  кон прекрасен живот во рај.