Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

 ПЕСНА 83

„Од куќа до куќа“

Select an Audio Recording
„Од куќа до куќа“
ИЗГЛЕД
Text
Image

(Дела 20:20)

 1. 1. Од дом во дом, од праг до праг,

  за Бог зборуваме.

  Од град во град, по селата,

  кај секој одиме.

  Насекаде за Царството

  се шири добра вест.

  И млад и стар проповеда,

  наш пример Исус е.

 2. 2. Од дом во дом, од праг до праг,

  се слуша името

  на Богот што спасение

  му нуди секому.

  Но, како ќе се спаси тој

  што не чул за него?

  Ќе чуе ако одиме 

  во служба редовно.

 3. 3. На луѓето во секој дом

  им проповедаме.

  А дали ќе нѐ слушаат —

  па, нивни избор е.

  Без оглед што ќе одлучат

  бар’ едно знаеме:

  се слуша за Јехова Бог

  по цел свет, секаде.