Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

 ПЕСНА 81

Животот на еден пионер

Select an Audio Recording
Животот на еден пионер
ИЗГЛЕД
Text
Image

(Проповедник 11:6)

 1. 1. Рано наутро е, уште сонливи сме,

  но со молитва за нас

  започнува новиот ден.

  Со насмеани лица сведочиме пак.

  Некој кратко ќе слуша,

  друг воопшто не — свесни сме.

  (РЕФРЕН)

  Овој избор за нас

  нешто највредно е.

  За Јехова би сториле сѐ.

  Лесно или, пак, не,

  тоа сеедно е,

  кога гориш од љубов кон Бог, можеш сѐ.

 2. 2. Пред стемнување е, веќе уморни сме,

  но со радосни срца

  се молиме пак овој ден.

  Ние вложивме труд и исполнети сме.

  Таа жртва за Бог

  најскапоцена е — свесни сме.

  (РЕФРЕН)

  Овој избор за нас

  нешто највредно е.

  За Јехова би сториле сѐ.

  Лесно или, пак, не,

  тоа сеедно е,

  кога гориш од љубов кон Бог, можеш сѐ.