Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 8

Јехова ни е заклон

Select an Audio Recording
Јехова ни е заклон

(Псалм 91)

 1. 1. Јехова ни е заклон,

  во сенката нѐ скрил.

  Тој сите нас нѐ чува,

  под крилјата нѐ свил.

  И полни сме со доверба

  што не ќе се расколеба.

  Прибежиште е наше

  што ни дава заштита, мир.

 2. 2. Покрај тебе ќе паднат

  илјадници, без број,

  ти безбеден ќе бидеш,

  крај тебе ќе е Тој.

  Бог не ќе те заборави

  и нема да те остави.

  Не плаши се, ќе видиш,

  тој го чува верниот свој.

 3. 3. Од замките на патот

  ќе бидеш спасен ти,

  и нема да се сопнеш,

  во очај не ќе си.

  Крај кобрата ќе поминеш

  и граблив лав ќе одминеш.

  Јехова ни е заклон,

  над нас бдее секогаш тој.