Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 77

Светлина во мрачен свет

Select an Audio Recording
Светлина во мрачен свет

(2. Коринќаните 4:6)

 1. 1. Среде мрак, време тегобно,

  глеј, се пробива зрак.

  Зора тој ни навестува,

  крај на темниот мрак.

  (РЕФРЕН)

  Светлина низ мракот

  разлева веста за рај,

  во очи дава сјај,

  надеж дека има

  подобро утре во рај,

  за мракот крај.

 2. 2. Време е да се разбуди

  секој човек од сон.

  Гласот наш живот спасува,

  нека екне ко ѕвон.

  (РЕФРЕН)

  Светлина низ мракот

  разлева веста за рај,

  во очи дава сјај,

  надеж дека има

  подобро утре во рај,

  за мракот крај.