Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 74

Да пееме песна за Царството!

Select an Audio Recording
Да пееме песна за Царството!

(Псалм 98:1)

 1. 1. Со нова песна денеска Јехова

  се слави како моќен победник.

  За сите таа носи светла надеж,

  па запеј со нас радосно и ти:

  (РЕФРЕН)

  „Јехова Бог, Севишниот,

  му даде власт на Синот свој.

  Поклони се пред својот голем Творец

  и пеј ја песнава за Царството“.

 2. 2. Со неа сегде добра вест се шири:

  над сета Земја Исус царува!

  Според пророштвото, се роди народ

  кој сега Царот го поздравува:

  (РЕФРЕН)

  „Јехова Бог, Севишниот,

  му даде власт на Синот свој.

  Поклони се пред својот голем Творец

  и пеј ја песнава за Царството“.

 3. 3. Ја учат сите кротки таа песна

  со ведри зборој, топла порака.

  Низ цел свет мноштво големо ја знае

  и кани други да ја запеат:

  (РЕФРЕН)

  „Јехова Бог, Севишниот,

  му даде власт на Синот свој.

  Поклони се пред својот голем Творец

  и пеј ја песнава за Царството“.