Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 73

Дај ни храброст!

Select an Audio Recording
Дај ни храброст!
ИЗГЛЕД
Text
Image

(Дела 4:29)

 1. 1. Да те славиме, наш Боже,

  чест и радост ни е нам.

  Сепак, мнозина се трудат

  да нѐ оцрнат без срам.

  Но, зар човек моќен е

  ко што си моќен, Боже, ти?

  О, те молиме, дај ни свет дух,

  о Јехова, јакни нѐ ти.

  (РЕФРЕН)

  Дај ни храброст, дај ни сила,

  секој од нас да е смел,

  да се бориме со стравот

  за да дадеме свој дел.

  Дур’ да дојде крајот на сѐ,

  да сведочиме ни е цел.

  Дај ни храброст, дај ни сила,

  о Боже наш!

 2.  2. Но, понекогаш сме слаби

  и нѐ фаќа лесно страв.

  Тогаш спомни си, наш Татко,

  дека луѓе сме од прав.

  Ти застани ѝ на пат

  на сета омраза кон нас,

  и за твоето свето име

  нека силно одекне глас!

  (РЕФРЕН)

  Дај ни храброст, дај ни сила,

  секој од нас да е смел,

  да се бориме со стравот

  за да дадеме свој дел.

  Дур’ да дојде крајот на сѐ,

  да сведочиме ни е цел.

  Дај ни храброст, дај ни сила,

  о Боже наш!