Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 72

Да ја објавуваме вистината за Царството!

Select an Audio Recording
Да ја објавуваме вистината за Царството!
ИЗГЛЕД
Text
Image

(Дела 20:20, 21)

 1. 1. Од ден за ден живеевме,

  по темен пат чекоревме,

  но Јехова разби мрак —

  во животот ни блесна зрак.

  Вистината ја дознавме,

  ко Татко го запознавме.

  Нему чест му должиме —

  во служба верно да продолжиме.

  Ни малку труд не жалиме

  и сѐ што може правиме

  кај секој друг што е во мрак

  вистината да пушти зрак.

  Насекаде сведочиме,

  не мислиме да запреме

  дур’ Јехова не рече:

  „Што барав, потполно сработивте“.