Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

 ПЕСНА 7

Јехова е нашата сила

Select an Audio Recording
Јехова е нашата сила
ИЗГЛЕД
Text
Image

(Исаија 12:2)

 1. 1. Милостив Боже наш, силен си ти,

  спасител моќен во тешките дни.

  Твои сме Сведоци, вест носиме,

  слушале луѓето или, пак, не.

  (РЕФРЕН)

  Јехова, ти наша сила си, штит,

  дење и ноќе крај нас си ти.

  Славен наш Боже, ти Семоќен си,

  сигурна тврдина за нас си ти.

 2. 2. Нашите очи ги отвори ти,

  светлост ни подари, радост и мир.

  Јасно ја разбравме твојата Реч:

  денеска Царството најважно е.

  (РЕФРЕН)

  Јехова, ти наша сила си, штит,

  дење и ноќе крај нас си ти.

  Славен наш Боже, ти Семоќен си,

  сигурна тврдина за нас си ти.

 3. 3. Среќно ти служиме, о Боже наш,

  иако Сатана демне ко лав.

  Сите нѐ напаѓа во својот бес,

  решени сме да издржиме сѐ.

  (РЕФРЕН)

  Јехова, ти наша сила си, штит,

  дење и ноќе крај нас си ти.

  Славен наш Боже, ти Семоќен си,

  сигурна тврдина за нас си ти.