Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 68

Да го сееме семето — веста за Царството

Select an Audio Recording
Да го сееме семето — веста за Царството

(Матеј 13:4-8)

 1. 1. Господарот Исус нѐ викнал

  на своето поле и нас.

  Обезбедил помош и водство,

  и поуки добри ни дал.

  Вистината како семето е —

  посеана носи свој плод.

  А чистите срца ко земјата се

  која дава изобилен род.

 2. 2. Во службата успехот често

  ќе зависи многу од нас.

  И нашата искрена помош

  ќе води до духовен раст.

  Во време на сомнеж, притисок, страв

  за поддршка тука да сме.

  И нечие срце ќе донесе род,

  кој највредната награда е.

(Види и Мат. 13:19-23; 22:37.)