Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 66

Да ја објавуваме добрата вест!

Select an Audio Recording
Да ја објавуваме добрата вест!

(Откровение 14:6, 7)

 1. 1. О, колку света тајна била скриена,

  но сега за нас веќе е откриена.

  Јехова, кој е праведен и милостив,

  засекогаш од гревот ќе нѐ очисти.

  Во време точно однапред одредено

  на својот Син тој власт

  му даде над луѓето.

  А едно „мало стадо“ од нив избира

  на небото за Синот да е „невеста“.

 2. 2. Јехова сака ова да се разгласи

  во наше време, меѓу сите народи.

  Во тоа дело сѐ од себе даваме,

  и не сме сами, со нас се ангелите.

  И чест и должност ние денес имаме

  за Бог на сите луѓе

  да им сведочиме.

  Навистина е голема и ретка чест

  да носиме кај сите толку добра вест.