Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 65

Напред!

Select an Audio Recording
Напред!
ИЗГЛЕД
Text
Image

(Евреите 6:1)

 1. 1. Само напред, кон зрелост да одиме,

  за вистината од нас да свети како ден.

  И во службата да се подобриме,

  за поуспешни да сме.

  Многу работа стои пред нас,

  сепак, Исус е водачот наш.

  И Јехова во сѐ нѐ поддржува,

  не се повлекуваме.

 2. 2. Само напред и храбро со службата!

  Да го славиме нашиот голем Бог и Цар.

  И за добрата вест нека дознаат

  сите луѓе, сиот свет.

  Против делото некои се,

  но за тоа подготвени сме.

  Веќе тука е Царството, владее,

  ќе се слушне секаде.

 3.  3. Само напред решително, истрајно!

  Таа служба е радосна,

  Бог е покрај нас.

  Да се стремиме сите кон напредок,

  да сме повешти во сѐ.

  Нека љубовта мотив ни е

  да сведочиме, храбри да сме,

  и за секој што покажал интерес

  сѐ од нас да дадеме.