Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 64

Радосно да учествуваме во жетвата

Select an Audio Recording
Радосно да учествуваме во жетвата

(Матеј 13:1-23)

 1. 1. Во време на жетва сме денес,

  да жнееме имаме чест.

  Пченицата веќе е зрела,

  и спремни за работа сме.

  Наш најголем пример е Исус,

  на полето предводи тој.

  Со голема радост го следиме

  и вредно собираме род.

 2. 2. Вистинската љубов нѐ тера

  со итност да правиме сѐ,

  за секој за веста да чуе —

  пред крај веќе жетвата е.

  Јехова соработник наш е,

  и радосни затоа сме.

  До крајот со ревност да жнееме,

  благословот обилен е.