Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

СОДРЖИНА

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 62

Нова песна

Select an Audio Recording
Нова песна

(Псалм 98)

 1. 1. Нова песна нека екне громко, весело!

  Песна што го слави за сите дела Бог.

  Моќна рака има која носи победа.

  Правдата ја сака

  тој како Судија.

  (РЕФРЕН)

  Запејте

  на сет глас, од срце!

  Запејте

  Јехова владее!

 2. 2. Весело да пееме во чест на својот Бог!

  Славно име носи и моќен Цар е тој!

  Харфа, рог и труба нека свират заедно,

  гласно нека пее

  и мноштво големо.

  (РЕФРЕН)

  Запејте

  на сет глас, од срце!

  Запејте

  Јехова владее!

 3. 3. Нека пеат Земјата и сиот морски свет!

  Нека ѕвони гласот на сѐ што живо е!

  Реки, ајде весело, со раце плескајте.

  Долини и гори,

  со радост викнете!

  (РЕФРЕН)

  Запејте

  на сет глас, од срце!

  Запејте

  Јехова владее!