Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 60

Дело што живот значи

Select an Audio Recording
Дело што живот значи

(Езекиел 3:17-19)

 1. 1. Ова време на милост

  за сите луѓе е

  зашто доаѓа ден

  кога Бог ќе смени сѐ.

  (РЕФРЕН)

  И должни сме кон секој жив

  да слушне: Бог нуди спас.

  Пред избор сме и ти и јас

  што живот значи и за нив

  и за нас.

 2. 2. Пред да дојде големиот

  ден на Божји суд,

  ова дело од нас

  бара многу голем труд.

  (РЕФРЕН)

  И должни сме кон секој жив

  да слушне: Бог нуди спас.

  Пред избор сме и ти и јас

  што живот значи и за нив

  и за нас.

  (ПРЕМИН)

  Под итно треба секој

  да слушне, учи, разбере.

  Со сите свои сили

  за тоа дело спремни сме.

  (РЕФРЕН)

  И должни сме кон секој жив

  да слушне: Бог нуди спас.

  Пред избор сме и ти и јас

  што живот значи и за нив

  и за нас.