Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

СОДРЖИНА

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 6

Небесата ја објавуваат Божјата слава

Select an Audio Recording
Небесата ја објавуваат Божјата слава

(Псалм 19)

 1. 1. Небесата Јехова Бог го фалат,

  со свои раце тој

  ги растегнал над нас.

  И секој ден е за негова чест,

  во темна ноќ за сета моќ

  го слават ѕвездите.

 2. 2. И законот од Бог е толку мудар,

  ни дава поуки

  и водство, совети.

  Неговата Реч е радост за нас —

  во очи сјај, за душа рај,

  од медот послатка.

 3. 3. А почитта кон Бог ќе трае вечно.

  Тој дал опомени

  од злато повредни.

  Го чува нашиот живот со нив.

  Од век до век ќе биде свет

  Јехова Бог за нас!