Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 55

Не плашете се!

Select an Audio Recording
Не плашете се!
ИЗГЛЕД
Text
Image

(Матеј 10:28)

 1. 1. Храбро напред, мои слуги,

  јас ви дадов добра вест

  која сега важно е

  да ја слушне сиот свет.

  Нека знае што ќе стори

  мојот Син кој е на власт.

  Тргнат Сатана ќе биде,

  Земјата ќе стане рај.

  (РЕФРЕН)

  Не плашете се од луѓе,

  кој и да е против вас.

  Јас ве сакам и ве чувам

  како свој’та зеница.

 2. 2. Шират клевети и лаги,

  многу закани со цел

  да ве скршат еден ден,

  да сте пак од светот дел.

  Не попуштајте пред сето

  луто прогонство и гнев,

  ќе победиме на крајот,

  заедно со мене сте.

  (РЕФРЕН)

  Не плашете се од луѓе,

  кој и да е против вас.

  Јас ве сакам и ве чувам

  како свој’та зеница.

 3.  3. Нема сила која може

  да ме оттргне од вас.

  Не сте сами ниту час,

  веднаш до вас стојам јас.

  Ни од смртта нека нема

  ниту еден од вас страв.

  Ако верни сте до крајот,

  ќе ви дадам живот пак.

  (РЕФРЕН)

  Не плашете се од луѓе,

  кој и да е против вас.

  Јас ве сакам и ве чувам

  како свој’та зеница.