Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 54

Тој е патот!

Select an Audio Recording
Тој е патот!

(Исаија 30:20, 21)

 1. 1. По пат до мир што води

  ние одиме.

  Тој древен пат

  од Речта сме го дознале.

  За него Исус

  сите ги поучувал.

  На овој пат на мирот

  тој нѐ повикал.

  (РЕФРЕН)

  На патот сме, кој живот за нас е,

  и не ќе скршнеме од него, не!

  „Да, тој е патот“ ни вели Бог,

  „не врти се и оди по него.“

 2. 2. Тој пат на љубов

  јасно се препознава.

  По него Бог нѐ води,

  ни го покажал.  

  Со љубов најтопла

  се грижи тој за нас,

  нѐ учи љубовта

  да ни е најважна.

  (РЕФРЕН)

  На патот сме, кој живот за нас е,

  и не ќе скршнеме од него, не!

  „Да, тој е патот“ ни вели Бог,

  „не врти се и оди по него.“

 3.  3. До живот води патот

  кој што пред нас е.

  Бог вели

  нема подобар да најдеме.

  До љубов, мир и живот

  патот еден е,

  по него Богот наш

  нѐ води секој ден.

  (РЕФРЕН)

  На патот сме, кој живот за нас е,

  и не ќе скршнеме од него, не!

  „Да, тој е патот“ ни вели Бог,

  „не врти се и оди по него.“