Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 52

Нашиот завет кон Јехова

Select an Audio Recording
Нашиот завет кон Јехова

(Евреите 10:7, 9)

 1. 1. Вселената Бог ја создал

  со раце сопствени.

  И Земјата и небото

  се дела негови.

  Животниот здив го дарил

  на сѐ што живо е.

  Тој слава и чест заслужува

  од сето создание!

 2. 2. Во вода Исус се крстил,

  и Бог го послушал.

  „Јас дојдов да ти служам“, рекол

  тој во молитва.

  Од водата штом се кренал

  со дух бил помазан.

  Му служел на својот Татко тој

  со целиот живот свој.

 3. 3. Пред твојот престол, Јехова,

  со радост стоиме,

  и понизни во срцата

  се заветуваме.

  За гревот наш скапо плати

  со својот првенец.

  Од себе се одрекуваме,

  за тебе живееме.