Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 5

Божјите чудесни дела

Select an Audio Recording
Божјите чудесни дела
ИЗГЛЕД
Text
Image

(Псалм 139)

 1. 1. О Боже, секој ден ти знаеш

  во кој миг станав, кога легнав јас.

  Ги знаеш сите мои мисли, желби,

  и што ќе кажам, каде одам

  секој час.

  Во мој’та мајка прв ме виде.

  Се ткаев јас под буден поглед твој.

  И секој дел го запиша во книга.

  За сѐ те славам полн со почит,

  Боже мој.

  Ми влева восхит сета твоја мудрост,

  и колку чудесна е, добро знам.

  И страшен мрак да мислам ќе ме голтне,

  пак ќе ме најдеш, не ќе бидам сам.

  Зар има место кај што некој

  од твојот поглед, Боже, би ме скрил?

  Ни длабок мрак, ни морето, ни гробот

  од тебе нема да ме скрие,

  Татко мил.