Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 48

Секој ден одиме со Јехова

Select an Audio Recording
Секој ден одиме со Јехова

(Михеј 6:8)

 1. 1. Цврсто фатени за рака

  секој ден со својот Татко сме.

  Прв ни подал тој нам рака,

  нежно во прегратката нѐ зел.

  Колку милостив и благ е

  незаслужено со нас!

  Верно покрај него ние

  ќе останеме секогаш.

 2. 2. Страшен суд го чека светот,

  сето зло ќе исчезне без траг.

  Противењето што расте

  нека не нѐ исполни со страв.

  Со Јехова близу до нас,

  слаб е непријателот.

  Да не скршнеме од патот,

  да чекориме одлучно.

 3. 3. Преку својот дух и Речта

  Бог ни дава вредна помош нам.

  Собранието нѐ јакне,

  така никој од нас не е сам.

  Тој внимателно нѐ слуша

  и нѐ води секој ден.

  Скромно, понизно и верно

  со Јехова да одиме.