Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 56

Нека те води вистината!

Select an Audio Recording
Нека те води вистината!
ИЗГЛЕД
Text
Image

(Изреки 3:1, 2)

 1. 1. Вистината е пат до бескрајна среќа,

  сам избираш дал’ ќе го следиш.

  Бог совети дал што нѐ водат до целта,

  верувај му од срце ти.

  (РЕФРЕН)

  Штом вистината

  ти е жива, реална,

  ќе почувствуваш и

  колку радост

  Бог ни дал преку неа.

 2. 2. За целиот труд, сето време и дела,

  за сѐ што си давал од себе,

  во новиот свет вечен живот те чека

  кој прекрасна награда е.

  (РЕФРЕН)

  Штом вистината

  ти е жива, реална,

  ќе почувствуваш и

  колку радост

  Бог ни дал преку неа.

 3. 3. Во однос на Бог сме ко дечиња мали,

  ни требаат водство и совет.

  Штом одиме со својот небесен Татко,

  во животот најсреќни сме.

  (РЕФРЕН)

  Штом вистината

  ти е жива, реална,

  ќе почувствуваш и

  колку радост

  Бог ни дал преку неа.