Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 45

Размислувањето на моето срце

Select an Audio Recording
Размислувањето на моето срце

(Псалм 19:14)

 1. 1. Низ денот сѐ што мислам јас,

  што чувствувам во срцето,

  да биде сакам, Боже мој,

  за тебе мудро, пријатно.

  А кога имам грижи, бол,

  и ноќе не ме фаќа сон,

  те молам, дај ми сила ти

  да мислам пак на доброто.

 2. 2. За сѐ што чесно, чисто е,

  во твои очи пофално,

  да мислам сакам, Боже, јас,

  за да ми даде спокојство.

  О, колку вреден е за нас

  од тебе секој совет, збор.

  Во мислите ги носам јас,

  ги чувам нив во срцето.