Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 44

Молитва на потиштениот

Select an Audio Recording
Молитва на потиштениот

(Псалм 4:1)

 1. 1. Јехова Боже, слушни ме,

  ми треба утеха.

  Ме болат стари рани,

  да се борам не можам.

  Од црни мисли надеж веќе

  нигде не гледам.

  Смилувај се, те молам,

  само ти ми остана.

  (РЕФРЕН)

  Подигни ме дур’ мине сѐ.

  Со надеж пак исполни ме.

  Во очај сум, о Боже мој.

  Поткрепи ме со духот свој.

 2. 2. Од речта твоја утеха

  и сила црпам јас.

  И без да кажам таму стои

  сѐ што чувствувам.

  Те молам да ми вратиш верба

  секогаш да знам:

  од ова срце твојта љубов

  е поголема.

  (РЕФРЕН)

  Подигни ме дур’ мине сѐ.

  Со надеж пак исполни ме.

  Во очај сум, о Боже мој.

  Поткрепи ме со духот свој.