Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 43

Благодарна молитва

Select an Audio Recording
Благодарна молитва
ИЗГЛЕД
Text
Image

(Псалм 95:2)

 1. 1. Боже Јехова, наш милостив Татко,

  колку благодарни кон тебе сме!

  Твојата љубов и грижа нѐ греат,

  сѐ што ќе ветиш ти, сигурно е.

  Далеку сме од совршеност ние,

  Боже, те молиме, прости ни сѐ.

  Фала што разбираш колку сме слаби.

  Фала што плати за нашиот грев.

 2. 2. Фала што толку си стрплив и добар,

  фала за твојата блискост со нас.

  Учи нѐ повеќе за тебе, Боже,

  верен да остане секој од нас.

  Фала што светиот дух ни е помош,

  така во службата похрабри сме.

  Дај ни благодарно срце, наш Боже,

  срце што скромно и понизно е.