Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 42

Молитвата на Божјиот слуга

Select an Audio Recording
Молитвата на Божјиот слуга

(Ефешаните 6:18)

 1. 1. Татко Јехова, голем наш Боже,

  сѐ што си ветил ти да сториш можеш.

  Нашата надеж во тебе е.

  Нека се слави името твое.

  Нека дојде Царството,

  тоа време прекрасно.

 2. 2. Фала што кон нас чувствуваш љубов,

  за нас се грижиш, правиш многу друго.

  Твој дар е, Татко, животот наш.

  Светлина, мудрост, радост ни даваш.

  Нема друг што повеќе

  прави за нас од тебе.

 3. 3. Кога ни тежи нешто на душа,

  фала што спремно секогаш нѐ слушаш.

  Носи го, Татко, товарот ти,

  крени нѐ горе, давај ни сили.

  Биди со нас, Боже наш,

  да сме верни секогаш.