Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 39

Да стекнеме добро име кај Бог

Select an Audio Recording
Да стекнеме добро име кај Бог
ИЗГЛЕД
Text
Image

(Проповедник 7:1)

 1. 1. Во овој живот од сѐ највредното

  е добро име да стекнеме кај Бог.

  Ако го славиме со сѐ што правиме,

  кај него име си градиме.

 2. 2. Да стекнеш углед и чест, признание,

  во светот денес е успех најголем.

  Но, за Јехова Бог тоа е безвредно,

  и сосем празно и минливо.

 3. 3. Штом добро име кај Бог си градиме,

  за себе нешто што вреди правиме.

  Со него сигурна ни е иднината.

  Од него вреди наградата.