Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

СОДРЖИНА

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 38

Тој ќе те зајакне

Select an Audio Recording
Тој ќе те зајакне

(1. Петрово 5:10)

 1. 1. Со добра причина те викнал тебе Бог,

  те извел надвор од темнината.

  Го видел твојто срце, сиот копнеж твој

  да знаеш што е добро, кој е тој.

  Во молитва му вети верност ти.

  Ти помага и уште си му мил.

  (РЕФРЕН)

  Со Синот Бог те купил,

  и негов сега си.

  Штом со тебе е тој,

  ќе имаш сила ти.

  Те водел и твој заштитник

  сѐ досега бил.

  Штом со тебе е тој,

  ќе имаш сила ти.

 2. 2. За тебе Бог го дал најмилиот свој Син

  и сака да ти биде добро, знај.

  Штом толку вредно нешто без да жали дал,

  и сила ќе ти дава сѐ до крај.

  Ја гледа сета љубов твоја тој,

  го чува, ко што ветил, секој свој.

  (РЕФРЕН)

  Со Синот Бог те купил,

  и негов сега си.

  Штом со тебе е тој,

  ќе имаш сила ти.

  Те водел и твој заштитник

  сѐ досега бил.

  Штом со тебе е тој,

  ќе имаш сила ти.