Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 33

Фрли му ги грижите на Јехова!

Select an Audio Recording
Фрли му ги грижите на Јехова!

(Псалм 55)

 1. 1. О Јехова, мил мој Боже,

  слушни ме во маката.

  Види колку болка носам,

  смири ми ја душата.

  (РЕФРЕН)

  Сите грижи кај Јехова

  фрли ги, нека не те мачат.

  Тој ти ветил ќе те чува.

  Нема сѐ да носиш сам.

 2. 2. Ах, да можев како гулаб

  некаде да одлетам.

  Далеку од злобните,

  да најдам малку починка.

  (РЕФРЕН)

  Сите грижи кај Јехова

  фрли ги, нека не те мачат.

  Тој ти ветил ќе те чува.

  Нема сѐ да носиш сам.

 3. 3. Голем мир Јехова дава,

  сила над нормалната.

  Кога и да ни е тешко,

  тој е наша утеха.

  (РЕФРЕН)

  Сите грижи кај Јехова

  фрли ги, нека не те мачат.

  Тој ти ветил ќе те чува.

  Нема сѐ да носиш сам.

(Види и Пс. 22:5; 31:1-24.)