Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Пеј му од срце на Јехова

 ПЕСНА 32

Стој на Јеховината страна!

Select an Audio Recording
Стој на Јеховината страна!

(2. Мојсеева 32:26)

 1. 1. Порано мислевме Бог со нас е,

  збунети, слепо верувавме сѐ.

  Сега вистината јасна ни е,

  среќни во срцата сме!

  (РЕФРЕН)

  На Божјата страна ти секогаш стој.

  Јехова се грижи за народот свој.

  Разнеси ја веста што Бог ни ја дал:

  на небото веќе тој поставил Цар.

 2. 2. Сегде ја шириме добрата вест.

  Бог да го славиме нам ни е чест.

  Рамо до рамо низ целиот свет

  негови Сведоци сме.

  (РЕФРЕН)

  На Божјата страна ти секогаш стој.

  Јехова се грижи за народот свој.

  Разнеси ја веста што Бог ни ја дал:

  на небото веќе тој поставил Цар.

 3. 3. Што и да направи Ѓаволот зол

  одиме напред, со вера во Бог.

  Наспроти злите сме малку на број,

  но ќе нѐ чува нас тој.

  (РЕФРЕН)

  На Божјата страна ти секогаш стој.

  Јехова се грижи за народот свој.

  Разнеси ја веста што Бог ни ја дал:

  на небото веќе тој поставил Цар.